vyhledat

Kopřiva, pro zdraví, krásu a zahradu

Kopřiva dvoudomá má skutečně rozmanité léčivé účinky. Najdeme ji v mnoha přípravcích z lékárny, tradiční je kopřivový čaj z čerstvé nebo sušené kopřivy. Zkuste recepty pro zdraví i tipy na kosmetiku.
Kopřiva dvoudomá je rostlina dorůstající do velikosti 1 metru. Celou ji pokrývají žahavé chloupky, daří se jí na pustých místech, okrajích zahrad, křovin, cest i příkopů.Co z kopřivy používáme?

Z této rostliny můžeme využívat listy, špičky, květy i kořeny.

Léčivé účinky kopřivy

Kopřiva má silné detoxikující, močopudné a posilující účinky. Výrazně čistí krev, působí proti anémii, svědčí srdíčku a cévnímu systému, proplachuje ledviny, vyplavuje soli, ledvinový písek i ledvinové kamínky. Dále podporuje krvetvorbu, imunitní systém, pomáhá při revmatismu, dně, kožních potížích (ekzémy, lupénka, alergie, akné).

Kopřiva se může rovněž pyšnit antialergickými účinky. Typické alergické příznaky, jako jsou rýma, ucpaný noc a slzící oči, jsou důsledkem dráždění látkou zvanou histamin, která se v organismu tvoří jako reakce na alergeny (pyl, prach…).
Kopřiva je cenným zdrojem kvercetinu, flavonoidu, který prokazatelně potlačuje uvolňování histaminu.
Tuto léčivku můžeme také využívat při silné menstruaci, častém krvácení z nosu či zvětšené prostatě.

Co kopřiva obsahuje?

Tato léčivka je zdrojem flavonoidů, karotenoidů, aminů, vitaminů C, A, skupiny B, draslíku, železa, křemíku, hořčíku, vápníku, fosforu, kyseliny mravenčí, rutinu, tříslovin, lipidů a fytoncidů.

Kopřivu sbíráme od začátku března do konce října. Pro některé recepty se hodí spíše mladá kopřiva.
V lékárnách je široká nabídka sušené kopřivy ve formě čaje, dále pestrý výběr již připravených léčiv, v nichž je kopřiva obsažena jako jedna z léčivých složek.
Čaj z kopřivy dvoudomé koupíte jako sypanou nať nebo ve formě nálevových sáčků, ALE ta najlepši je vlastnoručně nazbirana :)
Čaj a další kopřivové přípravky lze připravit i z čerstvě natrhané kopřivy.
Kopřivové recepty link

Na zahrádce

A nezapomeňme ani na využití kopřivy v zahradě jako hnojiva pro rostliny ve formě kopřivové jíchy - superhnojiva. Je to směs, bohatá na dusík, organické a minerální látky, kterou si sami doma snadno připravíme.
Do nekovového kýble nasekáme kopřivy (1 kilo kopřiv na 10l vody) a zalijeme studenou vodou, nejlépe dešťovou. Necháme na vhodném slunečném místě kvasit. Jelikož během kvašení vzniká silný zápach, zvažte, kde necháte kýbl asi 2 týdny stát. Jakmile se přestanou tvořit bublinky, je jícha hotová. Můžete ji scedit a před použitím ji zředit s vodou v poměru 1:10 (při hnojení 1x mesíčně). Jíchu můžete používat jako zálivku ke kořenům rostlin nebo aplikovat na list. Při aplikaci na list je lepší jíchu více zředit.
Kopřivu můžeme přidávat také do kompostu. Dodá mu spoustu živin, jako ostatně všemu, čeho se tato zázračná a léčivá bylina dotkne svým žahavým listem.

Žádné komentáře: