vyhledat

Zielony koktail


Soki zawierające chlorofil czyli „to zielone” dodają energii, oczyszczają układ pokarmowy, limfę i płyny wewnątrzkomórkowe, usuwają toksyny, neutralizują wolne rodniki, poprawiają odporność, neutralizują nieprzyjemne zapachy ciała, odtruwają wątrobę, pomagają w leczeniu anemii i - według niektórych badań - chronią nawet przed nowotworami. Zasycają żołądek co skutkuje mniejszymi ilościami jedzenia w naszych posiłkach a tym samym spadek masy ciała. Poprawiają także wygląd skóry likwidując przebarwienia i wygładzając (efekt odmłodzenia).

Ważna uwaga – perfekcją jest wyciskanie małych ilości świeżych soków tuż przed wypiciem aby uniknąć utleniania się niektórych wartości, ale kto ma na to czas ? Przechowujcie więc zapas (wyłącznie 1 dniowy !) pod przykryciem w chłodnym miejscu ale nie w lodówce . 


Przykładowy przepis na "zielony koktail" :

1 brokuł
4 kiwi
3 zielone jabłka
3 łodygi selera naciowego
Ew. miód lub trzcinowy cukier – do smaku

Wszystkie składniki dokładnie umyć (kiwi cienko obrać) i wycisnąć sok w wyciskarce wolnoobrotowej lub sokowirówce. W sokowirówce sok traci dużo wartości ze względu na ciepło i wibracje powodowane przez metalową tarkę .

Podana ilość wystarcza dla 2 osób na cały dzień. Zaczynamy pić rano, na czczo jedną szklankę, następnie 30 min. przed każdym posiłkiem małą szklaneczkę.

Do robienia ich można użyć wszelkich zielonych owoców i warzyw: szpinaku, kapusty, sałaty, brokułów, selera, jarmużu, kiełków, pietruszki, kiwi, jabłek, gruszek, itd. Niektórzy uważają, że najlepsze są soki w proporcji 60% owoców i 40% warzyw. Można doprawiać je na słodko, kwaśno lub ostro – co kto lubi. Powyższy skład jest tylko przykładowy. Jedno jest pewne – nie zjadła bym tylu owoców i warzyw w ciągu dnia :)

Życzę zdrowia. 
Žádné komentáře: