vyhledat

Zebra dla vegan czyli ciasto czekoladowo-bananoweSKŁADNIKI :500 ml mąki pszennej razowej (drobno mielonej)
150 ml cukru (12 kopiatych łyżek)
½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
Szczypta soli (himalajska lub morska)
2 łyżki kakao
250 ml mleka sojowego rzadkiego lub 230 ml mleka + 20 ml wody
150 ml oleju rzepakowego
2 łyżki octu jabłkowego lub soku z cytryny

2 duże, dojrzałe banany

WYKONANIE :


Formę na ciasto smaruję delikatnie olejem kokosowym i wysypuję mąką krupczatką. Jest lepsza od tartej bułki bo nie przypala się tak łatwo.

Piekarnik nastawić na 160st z termoobiegiem (lub 170 st bez termo…).


Przygotować dwie szklanki, do jednej wlac 110 ml mleka do drugiej 140 ml. Do obydwu szklanek z mlekiem wlac po 1 łyżce octu lub soku z cytryny, lekko zamieszać, zostawić aby się zcięło (skwasiło).


 Mąkę podzielić na połowę i każdą przesiać do osobnych misek. Otręby, które zostaną na sicie wsypać do mąki, przesianie ma na celu napowietrzenie i spulchnienie mąki.  

Do każdej miski dajemy po połowie proszku do pieczenia, cukru i soli. Do jednej miski dajemy całe kakao (też przesiane) i pół rozgniecionego banana. Do drugiej miski 1 ½ rozgniecionego banana.Do obu mlek dosypujemy po połowie sody i delikatnie mieszamy, lepiej zrobić to nad miskami z ciastem bo może się spienić i „uciec” ze szklanki. 140 ml spienionego mleka wlewamy do masy z kakao a 110 ml do masy z samym bananem. Mieszamy. Do każdej miski wlewamy po 75 ml oleju i mieszamy.Teraz „formujemy” naszą zebrę : do formy, na zmianę wlewamy ciasta łyżkami stołowymi aż wykorzystamy całe porcje. 
Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 45 min, po 30 sprawdzamy patyczkiem czy jest suche w środku.To ciasto ma specyficzny smak ze względu na użytą do jego wyrobu mąkę. Jest jednak bardzo smaczne. Jeżeli podaję je dla gości dekoruję vegańską śmietanką własnej roboty i listkiem melisy lub mięty. Powodzenia i dajcie znać jak wam smakowało :)

Žádné komentáře: