vyhledat

Jablečný ocet, domácí výroba

Jak si samému vyrobit jablečný ocet a jaké je použití tohoto octa?
Přečtěte si a vyzkoušejte si to sami. Ja jsem to udělala před několika lety a od té doby jsem si v obchodě ocet nekupila.


RECEPT :


Budete potřebovat: velkou sklenici (3-5 litrů), jablka (celá, jádro, kůra), med nebo cukr, vodu.

Proporce vody k jablku: kolik váží ovoce tolik dáme vody (např. 1 kg jablek - 1 litr vody).
Proporce voda / med: 1 lžíce medu nebo cukru na 250 ml vody.

Sklenici vypařit, umyté jablka nakrájet na malé kousky a vložit do sklenice. Naplňte ¾ sklenice a nalijte vlažnou, převařenou vodu smíchanou s medem nebo cukrem.


Ovoce musí být pod vodou, takže je dobré je na něj položit víko a zatižit .   Stává se, že musíte přidat trochu vody, ale nesmí to být více než 100 ml na 1 kg ovoce.


Zakryjte otvor sklenice čistým hadříkem a upevněte jej šňůrkou nebo gumičkou. 

Odložte na 4 týdny na teplom místě (ne na slunci!).




Každý den jemně promíchejte dřevěnou lžící.



Vše, co používáme k přípravě octa, musí být sterilní čisté! Sklenice, "závaží", vařečka - všechno by mělo být spařeno a plátno vyžehleno. Před každodenním promícháním si důkladně umyjte ruce a lžici spařte.

Asi po 4 týdnech, když už zmizi pěna, nalijeme ocet přez plátno do čistých, vypařených skleněných lahví a uzavřeme.


Skladujte ve špajzu. Láhev s octem, kterou používáme každý den, může stát v kuchyňské skříňce.

Ocet se nekazí, takže může být skladován několik let.



POUŽITÍ  JABLEČNÉHO  OCTU

Jablečný ocet lze použít interně i externě.

Jeho vlastnosti podporující zdraví jsou ovlivněny jeho bohatým složením: určité množství vitamínů (včetně A, C, E, ze skupiny B) a minerálů (např. draslík, hořčík, železo, měď, křemík), enzymy, fytosloučeniny, kyseliny (např. mléčná, octová, jablečná) a pektiny. 
Díky své kyselé PH má antibakteriální a antifungální vlastnosti. Stejně jako citronová šťáva, která, i když je kyselá, alkalizuje tělo - jablečný ocet i přes kyselé pH funguje podobně díky vysokému obsahu alkalizujících minerálů. Podporuje vylučování toxinů z těla, stimuluje metabolismus (podporuje ztrátu zbytečného tuku), pomáhá udržovat normální flóru ve střevech, zvyšuje množství kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu snížením hladiny triglyceridů, snižuje hladinu glukózy v krvi, což pomáhá v diabetických a předdiabetických stavách. Jablečný ocet je užitečný jak doma (dezinfekce, čištění, mytí zeleniny a ovoce *), tak pro krásu (uklidňující akné, mykózy, erupce, lupy, otoky, spálení hmyzem, kousnutí hmyzem, péče o vlasy) a pro zdraví (užitečné při léčbě cukrovká, vysoký krevní tlak, problémy s krkem, klouby atd.). 

Ocet z obchodu je vhodný pouze pro použití v domácnosti. Zejména nejlevnější, nemá nutriční hodnotu skutečného přirozeně fermentovaného octa (vitamíny, minerály, enzymy), ale má destruktivní účinek na červené krvinky, podporuje anémii a také narušuje trávení.                                

Stosujcie domácí jablečný ocet místo koupeneho v obchodě:

> Pro zdraví se pije denně v poměru: 2 lžičky octa + 2 lžičky medu + 0,5 sklenice vařené vody. Poznámka: Lidé s peptickým vředovým onemocněním by se měli této směsi vyhnout!
> Pokud máme bolest v krku, namísto prostředků z lékárny provedeme opláchnutí roztokem jablečného octa (1 díl octa na 3 díly vody).
> Externě, jablečný ocet se tradičně používá ke kompresi při bolestech hlavy,  přípravek na kožní problémy, jako jsou ekzémy, akné a pupínky, s cílem zmírnit otoky nohou aspálení od slunce, podvrtnutí , křečové žíly, zánět hltanu, kašel, ke zlepšení stav vlasů a kůže, dna (pakostnice,podagra), nemoci kloubů.
> Tonikum pro krásu - smíchejte vodu s jablečným octem v poměru 1: 1. Naneste ráno a večer.
> Nožní koupele - pro houbové infekce, oteklé nohy, prasklé paty, bolavé klouby, dnu atd. - denní koupele na nohou ve vodě s jablečným octem (nalijte sklenici jablečného octa do mísy s vodou a namočte nohy po dobu 20-30 minut).
V případě podráždění kůže způsobeného nadměrným sluncem vyrábíme obklady z výše uvedeného roztoku.
Když máme nevzhledné křečové žíly, přidejte do tělového mléka jablečný ocet a ráno a večer namazejte abyste po několika týdnech cítili úlevu.
> Bradavice a fibromy - otřít octem 4-5 krát denně, v noci naneste malé, místní obvazy s octem. Asi po 1-2 týdnech odpadnou.
> Skončil deodorant a nevíte, co dělat? Masírujte jablečný ocet pod podpaží, ocetový zápach se rychle vypařuje a pokožka získá antibakteriální ochranu.
> Jablečný ocet je také skvělý pro opláchnutí vlasů: smíchaný s vodou (několik polévkových lžic octu na litr vody) a aplikovaný na konci mytí vlasů, obnovuje jemnost vlasů, lesk a vitalitu a také snižuje lupy, protože je škodlivý pro mikroorganismy, které je způsobují. Vůně octu vypařuje rychle po sušení vlasů
> Po zředění vodou je vhodný jako univerzální čisticí kapalina: v kuchyni, koupelně, jako kapalina pro čištění oken, zrcadel, čištění a dezinfekci podlahy. Odstraňuje skvrny, mastné usazeniny, mýdlové usazeniny, stopy rzi, plísní a kamene. V některých případech můžete použít čistý ocet - např. k odstranění vodního kamene - sprchovou hlavici lze snadno očistit od kamene tak, že ji zabalíte hadříkem namočeným v octě, zabalte v plastový sáček, který udržíte gumičkou a nechte jej přes noc. Ráno po kameni nebude žádná stopa.
> Pokud vás ovocné mouchy obtěžují doma, můžete je chytit na to, co se jim nejvíce líbí - jablečný ocet! Pasti je snadné vyrobit: nalijete jablečný ocet do mísy a přikryjete potravinovou fólií, kterou propíchnete parkrat vidličkou. Nebo nalijete jablečného octa do láhve, uděláte papírový kužel a počkáte, až budou mouchy sváděny svou pochoutkou ve kteréj se utopí, protože nebudou moci uniknout z pasti.
> Ocet je skvělou náhradou za aviváž, odstraňuje také „shnilé“ pachy z pračky (do přihrádky na prášek nalíme sklenici octa a nastavíme nejkratší prací cyklus).
> Chcete-li odstranit zápach z kuchyňské desky, vložte jej do dřezu, důkladně jej posypte jedlou sódou a místo v místo, opatrně nalijte ocet. Vytvoří se pěna, kterou necháme hodinu, poté důkladně opláchneme čistou tekoucí vodou a setřeme ji drsnou houbou. Po důkladném zaschnutí ji hojně otřete přírodním olejem, aby nepraskala a prkno jako nové.

Obsah na www.newgalatea.com nenahradí lékařskou konzultaci.
Správně používané bylinky a bylinné produkty mohou účinně léčit nebo podporovat léčbu.
Diagnostika a léčba by měla být vždy konzultována s odborníkem.

Máte otázky - napište @








Žádné komentáře: