vyhledat

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Nagietek (łac. Calendula officinalis) jest popularnym kwiatem, który rośnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Nie bez powodu często nazywa się go nagietkiem lekarskim. Wszędzie tam, gdzie występuje, znane i wykorzystywane są jego nadzwyczajne lecznicze właściwości. Medycyna naturalna zna bardzo wiele sposobów jego wykorzystywania, zarówno jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne, jak i spożywanie wszelkiego rodzaju naparów.
Ma bardzo silne działanie oczyszczające organizm, chroni przed szkodliwym wpływem bakterii, wirusów i grzybów. Używa się go też jako leku przeciwzapalnego i rozkurczowego, intensywnie regeneruje i nawilża skórę, stąd też z powodzeniem stosowany jest jako składnik kremów i kosmetyków.
Wśród zastosowań wewnętrznych nagietka można wymienić przeciwdziałanie nieżytowi żołądka, nadkwaśności, bakteryjnym chorobom układu pokarmowego, skutecznie leczy wrzody żołądka i dwunastnicy. Posiada także właściwości hamujące wzrost nowotworów oraz wzmacnia odporność organizmu. Nagietek obniża też ciśnienie.
Poleca się go osobom, które są w trakcie rekonwalescencji po operacjach. Ma nieoceniony wpływ na stan żołądka, ponieważ zwiększa produkcję soku  żołądkowego, poprawia trawienie i łagodzi bóle związane z jego zaburzeniami. Kobiety na całym świecie doceniają fakt, że przynosi ulgę podczas bólów menstruacyjnych.
Stosowany zewnętrznie w formie kremów czy maści jest używany do leczenia hemoroidów i żylaków, skutecznie wpływa na proces gojenia się ran skóry oraz oparzeń. Nagietek pomaga także przyspieszyć gojenie się odleżyn i odmrożeń, dobrze działa także przy mniej poważnych, ale uciążliwych dolegliwościach, takich jak spierzchnięte i suche wargi.
Poleca się go również w przypadku infekcji gardła, jamy ustnej i krtani, łagodzi też objawy stanów zapalnych narządów rodnych.
Nie ma przeciwwskazań co do tego, kto powinien stosować środki oparte na nagietku, kwiat ten jest wyjątkowo bezpieczny i wszelkie jego działanie dla zdrowia jest wyjątkowo korzystne. Warto też zauważyć, że oprócz ciała przynosi też uspokojenie nerwów, spożywany w postaci herbatek.
Nagietek to jeden z jadalnych kwiatów.
W ramach terapii można dodawać płatki kwiatów Nagietka do sałatek i innych potraw lub w postaci konfitury dodać do deserów.
Z kwiatów Nagietka wykonuje się syrop, maści, kremy, toniki odkażające oraz kosmetyczne.

Jeśli jesteś zainteresowany/a produktami wytworzonymi z nagietka napisz do mnie @
Tekst w języku angielskim link

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Žádné komentáře: