Szukaj na tym blogu

Masaż Limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny
Jest zabiegiem stosowanym w przypadkach istniejących obrzęków i zastoin limfatycznych. Celem tego masażu jest mechaniczne przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz przyczynia się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Masaż powinien być wykonywany w serii kilku zabiegów.


Manualny drenaż limfatyczny kończyn dolnych, to terapia niewydolności krążeniowej. Jeżeli masz uczucie ciężkich nóg, występują obrzęki, taki zabieg wspomoże leczenie. Masaż limfatyczny przyśpiesza przepływ limfy i dzięki temu szybciej uwalnia organizm z toksyn. Wspomaga odchudzanie i zwalczanie cellulitu.


Podstawowe informacje :
Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego ale brakuje mu pompy napędzającej jaką jest serce dla układu krwionośnego. Chłonka płynie dzięki różnicy ciśnień w organizmie i pracy mięśni, dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju. Powodem powstawania obrzęków może być wysoka temperatura, brak ruchu, bogata w sól dieta, zbyt mała ilość wypijanej wody. Podobne efekty wywołuje nadmiar wypitego alkoholu oraz długa podróż samochodem lub samolotem. Ciężkie, zmęczone i opuchnięte nogi po całym dniu - takiego uczucia doświadcza wiele osób. To objawy zaburzonego krążenia krwi i limfy w nogach.
Skutkiem zaburzeń w pracy układu limfatycznego są nie tylko obrzęki ale również rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i narządów wewnętrznych.
W środowisku medycznym drenaż limfatyczny traktowany jest jako jeden z podstawowych, najskuteczniejszych zabiegów fizykalnych, wspomagających leczenie oraz profilaktykę powstawania obrzęków.
Zabieg drenażu limfatycznego ma działanie ogólnoustrojowe. Przywraca równowagę wodno-elektrolitową w przestrzeniach międzykomórkowych i nie pozwala na gromadzenie się złogów. Wymusza odprowadzenie limfy a wraz z nią produktów przemiany materii. Są one transportowane do narządów filtrujących a następnie wydalane z moczem. Dlatego po zabiegu odczuwa się wzmożoną moczopędność. Ponadto, drenaż odżywia i dotlenia organizm. Doskonale nadaje się do walki z ociężałością nóg. Po zabiegu pacjent czuje się lekki, odprężony i ożywiony. Można też zaobserwować spadek wagi ciała. Po przez lepsze ukrwienie nogi będą cieplejsze a skóra dotleniona, lepiej odżywiona i bardziej elastyczna.


Przeciwwskazania do masażu/drenażu limfatycznego :
- ostry obrzęk płuc
- ostry uraz tkanek miękkich
- ostra zakrzepica żylna
- niewyrównane choroby układu sercowo-naczyniowego
- padaczka
- wysoka temperatura ciała
- jaskra
- niewydolność wątroby lub nerek
- choroby zakaźne
- zakrzepica żył głębokich
- zapalenie naczyń chłonnych
- wszczepiony rozrusznik serca
- niewyjaśnione dolegliwości w jamie brzusznej
- ciąża
- choroby nowotworowe
- menstruacja

Wskazania do masażu/drenażu limfatycznego - Medyczne :
- niewydolność żylna
- zespół cieśni nadgarstka (przed i po operacyjny)
- zespół Raynauda (opis choroby)
- neuropatia, neuralgia
- choroba niedokrwienna kończyn dolnych
- limfopatie polekowe
- przewlekłe obrzęki
- choroba zwyrodnieniowa stawów - artroza
- dna moczanowa, zapalenie wielostawowe
- otyłość
- zaburzenia troficzne skóry
- po mastektomii

Drenaż dla celów estetycznych :
- cellulit
- zapobieganie powstawaniu żylaków
- obrzęk tłuszczowy
- zespół ciężkich nóg
- detoksykacja
- poprawa odżywienia i wyglądu skóry
- opieka po zabiegu liposukcji

Czas trwania zabiegu : Najczęściej zabiegowi poddawana jest jedna części ciała i trwa od 15-20 min, jeśli całe ciało – to nie dłużej niż 60 min.
Powyższe wartości są czysto orientacyjne; ważny jest nie czas a efekt końcowy - czyli poprawa zdrowia, samopoczucia lub wyglądu osoby masowanej.

WAŻNE ! 
Do zabiegów stosuję różne rodzaje olejków i preparatów ziołowych, które zawsze dostosowuję do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Zabiegi odbywają się z zachowaniem pełnej higieny, dyskrecji i intymności.


Zapisz się na zabiegi @
Masz pytania, napisz do mnie @Brak komentarzy:

Prześlij komentarz