vyhledat

Koniczyna (Trifolium pratense L.)


Ta niepozornie wyglądająca roślina pozytywnie wpływa na przemianę materii, działa też moczopędnie, rozkurczowo i wykrztuśnie. Surowcem zielarskim koniczyny łąkowej (inaczej zwaną koniczyną czerwoną lub kądziołką) są kwiaty (Flos trifolii rubri) i ziele (Herba trifolii rubri). Jest to roślina dość powszechna, dlatego do celów leczniczych wykorzystuje się surowce pochodzące najczęściej z łąk. Ususzoną koniczynę należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Dzięki miłemu zapachowi, roślina ta coraz częściej wykorzystywana jest przez florystów.


Działanie i zastosowanie koniczyny łąkowej
Dzięki właściwościom oczyszczającym koniczyna łąkowa polecana jest w różnych chorobach skórnych (takich jak np. łuszczyca). Napary z ziela łagodzą dokuczliwe objawy zapalenia pęcherza oraz układu moczowego. Mogą być również stosowane przy zaburzeniach prawidłowej pracy układu pokarmowego. Ponadto napary z koniczyny łąkowej polecane są  przy uporczywym, suchym kaszlu, kokluszu, w bronchicie oraz innych dolegliwościach dróg oddechowych.


Niezastąpione okłady i kąpiele
Koniczyna czerwona ma szerokie zastosowanie jako lek działający zewnętrznie. Okłady z naparu polecane są do łagodzenia bóli reumatycznych, świądu oraz obrzęków limfatycznych. Taka postać surowców koniczyny łąkowej może być też stosowana w przypadku ropni skórnych oraz oparzeń pierwszego stopnia. Ponadto napar dodany do kąpieli jest bardzo pomocny w leczeniu różnych dolegliwości narządów kobiecych; z kolei roztarte świeże kwiaty dają ukojenie swędzącej skórze po ukąszeniach owadów i przy oparzeniach.

Jak przygotować kąpiel koniczynową?
Garść kwiatów koniczyny należy zalać 2 l wrzątku. Następnie całość przykryć, zostawić na 30 minut, a po tym czasie odcedzić. Tak przygotowany napar wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać wówczas ok. 15 minut.
Kosmetolodzy i dermatolodzy polecają kąpiele z kwiatów koniczyny łąkowej, ponieważ mają one właściwości odkażające, odtruwające oraz wzmacniające.


Zamiast terapii hormonalnej
Wyniki przeprowadzonych niedawno badań wskazują, że ziele koniczyny łąkowej zawiera substancje o charakterze estrogennym, które mogą być stosowane zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy. Stwierdzono, że estrogeny koniczyny są najlepiej przyswajane, kiedy podaje się je przez skórę. W związku z tym za najbardziej skuteczne uznaje się kąpiele z dodatkiem koniczynowego odwaru.

Świeże kwiatostany koniczyny można dodawać do sałatek i surówek. 
Można je także kisić na zimę podobnie jak kapustę i podawać jako dodatek do potraw.

Jeśli masz pytania dotyczące tego tematu, proszę napisz do mnie @

Pozdrawiam i życzę zdrowia :)

Tekst w języku angielskim link











Žádné komentáře: