vyhledat

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)


 Starożytni wierzyli, że rozmaryn ma moc wzmacniającą i stymulującą pamięć. Kiedy młodzi Grecy przygotowywali się do egzaminów, wtykali gałązki rozmarynu we włosy, aby łatwiej przyswoić wiedzę. Był też symbolem pamięci o nieobecnych już osobach, czy ważnych wydarzeniach – dekorowano nim bukiety panien młodych i miejsca, w których odbywały się zaślubiny. Świeżo poślubieni małżonkowie wypijali napar z rozmarynu, aby nigdy nie zapomnieć, co przyrzekali na ślubnym kobiercu. 


Wygląda jak gałązka choinki, pachnie podobnie. Rozmaryn roztacza piękny, żywiczny aromat. Zawiera tyle olejków eterycznych, że z powodzeniem może być używany zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Tak jak w przypadku każdego pojedynku „kupione” kontra „zrobione w domu”, suszony rozmaryn wygrywa w tej drugiej kategorii. Samodzielnie przygotowane zioła zachowują więcej esencji zapachowej i właściwości zdrowotnych.
Rozmaryn działa kojąco na układ nerwowy. Łagodzi ból głowy – zawiera kwas salicylowy (prototyp aspiryny). Ma właściwości antybakteryjne pomagające walczyć ze schorzeniami skórnymi. Starożytni dobrze przeczuwali, że rozmaryn może mieć realny wpływ na pamięć. Naukowcy odkryli, że zawarte w rozmarynie substancje fitochemiczne mogą spowalniać procesy powodujące chorobę Alzheimera. Roślina ta jest również źródłem witaminy B6 i żelaza.
Pomaga też w trawieniu pokarmów - ulepsza powolne trawienie, pobudza apetyt, zwiększa przepływ soków trawiennych oraz łagodzi wzdęcia. Zawarta w tej roślince goryczka pobudza funkcjonowanie wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, zwiększa przepływ żółci oraz wspomaga proces trawienia tłuszczów.
Specyficzny, szczypiący aromat jest skuteczny przy zwalczaniu kataru i infekcji zatokowych; najlepiej w tych sytuacjach stosować inhalacje z wyciągu rozmarynowego lub z olejkiem (tylko 100 organicznym).
Naukowcy zidentyfikowali w tej roślinie organiczny związek o nazwie 1,8 cyneol, który w połączeniu z innymi substancjami wpływa na poprawę pamięci. Według ich badań, wystarczy regularnie wąchać rozmaryn aby poprawić pamięć oraz koncentrację.

Žádné komentáře: