vyhledat

sobota 20. srpna 2016

Akupresura u dzieciCzęsto, kiedy niemowlęta doświadczają dyskomfortu, jedynym sposobem jaki znają, by to wyrazić jest płacz. Dzieci mogą cierpieć na różne dolegliwości – w tym bóle brzucha, zaparcia, zatory czy grypę. I choć pediatra zaleca z reguły leczenie i lekarstwa, istnieje także wiele innych kojących metod, których warto spróbować.
Poniżej prezentuję Wam kilka wskazówek dotyczących refleksologii stóp, które pomogą uspokoić Twoje dziecko. Każdy obszar stopy odpowiada za różne narządy, mięśnie i części ciała. Delikatnie naciskając na te obszary, można pomóc złagodzić dolegliwości. 


Każdy obszar stopy odpowiada różnym narządom, mięśniom i częściom ciała. Delikatnie naciskając na te obszary, można pomóc złagodzić dolegliwości wywołane przez zatory i blokady.
Akupresura jest dobrze znana na całym świecie, ponieważ można uzyskać dzięki niej świetne efekty terapeutyczne, które sprawdzają się nawet u dorosłych. Ponieważ więzadła i mięśnie nóg u niemowląt nie są jeszcze w pełni rozwinięte, mogą być bardziej podatne na łagodne zabiegi refleksologii.
Dzieci mogą o wiele lepiej reagować na różne rodzaje refleksologii, niż dorośli. 


Kiedy niemowlę płacze i przeżywa pewien poziom dyskomfortu, zwykle zaciera się im rączki, nogi i brzuch, bez zastanowienia. Tutaj możemy wyjaśnić, dlaczego te metody działają tak dobrze. Chodzi o to, że niektóre punkty odruchowe na dłoniach i stopach są dopasowane do poszczególnych narządów, kości i układów organizmu.
Zapoznaj się ze schematem, aby uzyskać ogólne pojęcie o punktach refleksologii, a po tym przyjrzymy się dokładnie każdemu z nich. Chociaż te rady nigdy nie zastąpią wizyty u pediatry czy ekspertyzy medycznej, to mogą mieć bardzo dobry wpływ na Twoje dziecko.

1. Zęby i głowa


Czubki palców odpowiadają za głowę i zęby dziecka. Może to być szczególnie pomocne, gdy dzieci są w trakcie ząbkowania. Delikatnie dociskając te małe obszary, będziesz w stanie uspokoić swoje maleństwo.

2. ZatokiCentrum palców odpowiada za zatoki. Jeśli dziecko non stop podciąga nosem, ma katar czy trudności z oddychaniem, spróbuj delikatnie pocierać palcami te obszary, aby złagodzić objawy. Jednak zawsze należy skonsultować się z pediatrą. Te zabiegi mają tylko charakter łagodzący.

3. Płuca


Przekrwienie klatki piersiowej u dzieci jest najprawdopodobniej spowodowane przez zakażenie lub zimno. Nieleczone może prowadzić do trudności z oddychaniem, jedzeniem i spaniem. Oprócz zaleceń lekarza, spróbuj uspokoić dziecko, delikatnie pocierając jej malutkie stópki w wyznaczonych obszarach, które odpowiadają za płuca.

4. Splot trzewny


Splot trzewny jest złożoną siecią z nerwów znajdujących się w jamie brzusznej i za żołądkiem. Zdarza się, że dolegliwości mogą pochodzić z tego obszaru i spowodować bóle brzucha, skurcze, ucisk i trudności w oddychaniu. Spróbuj delikatnie uciskać na przedstawionym obszarze, aby złagodzić dyskomfort.

5. Nadbrzusze


U naszych dzieciaków może wystąpić także niedrożność jelita, choć objawy mogą okazać się nieco niejasne. Po konsultacji z pediatrą, delikatnie wcieraj środek podeszwy stóp, który odpowiada za nadbrzusze, by zapewnić ulgę swojemu dziecku.

6. Podbrzusze


Masaże stóp mogą również złagodzić dyskomfort dziecka z zaparciami. Aby pobudzić jelito grube, pocieraj dolne rejony podeszwy. Będzie to szczególnie kojące dla dziecka, które miało problemy z „gazami”.

7. Miednica


Pięta stopy dziecka odpowiada miednicy. Jeśli podejrzewasz, że jest jakiś problem z biodrami czy bólem brzucha u dziecka, spróbuj wywierać nacisk na ten region, delikatnie pocierając ten obszar.


WAŻNE !  
Zawsze, zanim zaczniecie stosować akupresurę u swoich pociech nalejcie na własne dłonie trochę oliwki i rozcierając ją w dłoniach - zagrzejcie. Dopiero tak przygotowani możecie zacząć zabieg. 
Nie stosujcie u niemowląt żadnych olejków zapachowych gdyż mogą wywołać podrażnienia skóry a nawet reakcje alergiczne. 

Pamiętajcie, że refleksologia/akupresura nie może całkowicie zastąpić porady pediatry. Jeżeli zabieg pomaga to super, wasze maleństwo nie będzie musiało stosować środków farmakologicznych. Jednak jeżeli maleństwo nadal ma problemy zdrowotne, bez wahania skonsultujcie się z lekarzem.

Moje rady nie mają zastąpić wiedzy lekarza. Są tylko sugestią i radą.

Žádné komentáře:

Okomentovat